Global Space Baloon Chalange

Poza projektami rakiet, łazików marsjańskich i sond planetarnych, studenci z AGH Space Systems przeprowadzali misje balonów stratosferycznych, podczas których testowana była elektronika oraz różne eksperymenty naukowe. Dwukrotnie brali udział w międzynarodowych zawodach Global Space Balloon Challenge.

2015 – 2016

W latach 2015-2016, przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i Fundacją Copernicus, zespół przeprowadził cztery loty balonów stratosferycznych. Podczas pierwszych dwóch misji testowana była elektronika: pomiar ciśnienia, temperatury oraz gps.Loty zakończyły się pomyślnie i została osiągnięta wysokość kolejno 28 i 31 km. Kolejne dwa loty odbyły się w ramach konkursu Global Space Balloon Challenge. Przeprowadzone zostały pomiary ciśnienia, temperatury otoczenia, gps, pomiary temperatury próbek biologicznych oraz natężenia UV w dwóch zakresach 190min i 200min. Głównym celem badań było sprawdzenie, jak drożdże, glony, porosty i rośliny radzą sobie w skrajnych warunkach w stratosferze, poddane działaniu ozonu. Balony osiągnęły pułap 30 i 34 km. Dzięki badaniom biologicznym i elektronice pokładowej, członkowie AGH Space Systems, współtworząc Polski zespół LEO3, którego nazwa nawiązuje do wyrażonej w języku angielskim idei „Let’s Explore Ozone”, pokonali ponad 400 zespołów z całego świata i zajęli pierwsze miejsce w kategorii najlepszego eksperymentu naukowego.

ZESPÓŁ

Lider: Bartosz Moczała

Sekcja mechaniki: Robert Betka, Tomasz Fuchs, Bartosz Postulka

Sekcja elektroniki: Bartosz Moczała, Filip Stachowicz

Sekcja logistyki i marketingu: Bartosz Moczała, Karol Horosin, Marek Bocian

2018

W 2018 roku na nowo powstała sekcja balonowa. Na przełomie kwietnia i maja przeprowadzono trzy loty balonów stratosferycznych, podczas których testowany był wpływ promieniowania UV, temperatury i ciśnienia na aktywność bakteriofagów w zwalczaniu bakterii. Próbki zostały pozyskane i przebadane dzięki nawiązanej współpracy z Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo gondola zaopatrzona była w elektronikę, która miała za zadania przesyłać informacje o bieżącej lokalizacji. Poza udanymi lotami, badaniami i testami elektroniki udało się zdobyć drugie miejsce w kategorii najlepszego zdjęcia.

ZESPÓŁ

Lider: Weronika Mrozińska

Sekcja mechaniki: Weronika Mrozińska, Dawid Ruśniak

Sekcja elektroniki: Tomasz Tatara, Mateusz Rajzer, Maciej Wyżliński

Sekcja logistyki i marketingu: Weronika Mrozińska, Tomasz Tatara

2019

Global Space Balloon Challenge 2019 okazało się dla zespołu dużym sukcesem. Wraz ze wzrostem popularności konkursu zwiększała się także trudność – w tej edycji udział wzięło ponad 400 drużyn z 60 krajów. Eksperyment dotyczył obserwacji zachowań i wytrzymałości pszczół miodnych w warunkach kosmicznych. Gondola balonu zawierała także autorski układ elektroniczny do lokalizacji konstrukcji oraz przyrządy do pomiaru emisji CO2, promieniowania UV-C, wilgotności oraz temperatury. Wśród nich był także zbudowany w całości przez członków koła licznik Geigera. Innowacyjność eksperymentu oraz jakość jego wykonania pozwoliły nam na zajęcie 2 miejsca w kategorii Best Educational Initiative Global Space Balloon Challenge 2019.

ZESPÓŁ

Lider: Dagmara Stasiowska

Sekcja mechaniki: Dagmara Stasiowska, Dawid Ruśniak, Agata Zwolak

Sekcja elektroniki: Bartosz Zieliński, Piotr Sławęcki, Andrzej Laczewski

Sekcja logistyki i marketingu: Paweł Graczak, Joanna Dubielewska

Nasze osiągnięcia

Odkryj inne projekty AGH Space Systems