Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak nasze ciała funkcjonują w kosmosie? Jak komórki adaptują się do życia w mikrograwitacji? A przecież odpowiedzi na te pytania mogą mieć ogromne znaczenie dla przyszłości medycyny kosmicznej i eksploracji planetarnej! Dlatego właśnie chcemy opowiedzieć Wam o naszym projekcie GraviTE (Gravity-free Tissue Engineering)
Zaczynając naszą pracę mieliśmy w głowie dwa cele – chcieliśmy zbadać, jak komórki kostne reagują na specjalne rusztowanie wykonane z biomateriału w warunkach mikrograwitacji oraz chcieliśmy wziąć udział w rozwoju technik inżynierii tkankowej zależnych od grawitacji. Dzięki GraviTE mamy nadzieję lepiej zrozumieć, jak komórki zachowują się w zmienionej grawitacji, co jest kluczowe dla zdrowia astronautów i regeneracji tkanek w kosmosie. Inspiracją dla naszego projektu były rzeczywiste działania agencji kosmicznych – ESA uważa, że inżynieria tkankowa może być kluczowa dla eksploracji planet, a techniki te mogą również przynieść korzyści na Ziemi. Jak możecie się domyślać, symulowanie mikrograwitacji na Ziemi to wręcz kosmiczne wyzwanie. Tutaj urządzenia symulujące tworzą dodatkowe zakłócenia. Naszym wybawcą może być ISS, która daje możliwość pracy w prawdziwej mikrograwitacji, a to pozwala na uzyskanie dokładnych wyników. Na początku trzeba opracować urządzenie – bioreaktor do hodowli komórek na ISS, oraz przeprowadzić liczne testy. Dopiero dzięki temu możliwe będzie wyhodowanie komórek na polimerowym rusztowaniu w małym bioreaktorze.
Opracowane przez nas urządzenie będzie automatycznie wymieniało pożywkę i utrwalało próbki, dbając też o utrzymanie temperatury i zbierając dane. Po zakończeniu hodowli w kosmosie próbki mają wrócić na Ziemię i zostać zbadane pod kątem żywotności, profliferancji, przylegania do rusztowania i różnicowania. Te same testy przeprowadzimy na próbkach kontrolnych pozostawionych na Ziemi w identycznych warunkach. Choć jeszcze daleka droga przed nami, ogromnie cieszymy się z pierwszych sukcesów naszego projektu. Nie tak dawno projekt został wybrany jednym z trzech zwycięzców Direction: Space, konkursu, którego pomysłodawcą jest polski astronauta dr Sławosz Uznański, a organizatorami fundacje: Fundacja Empiria i Wiedza oraz New Space Foundation. Dzięki temu jesteśmy o krok bliżej przeprowadzeniu badań w warunkach prawdziwej mikrograwitacji! Sekcja Eksperymentów Balonowo Rakietowych w dalszym ciągu rozwija projekt, który już teraz przyczynił się do powstania pracy magisterskiej. Samo badanie jeszcze w naszych ziemskich warunkach nie jest proste. W kolejnym poście opowiemy Wam co już zrobiliśmy tutaj, na Ziemi. przedstawimy dotychczasowe osiągnięcia w projekcie i dokładniejszy ich opis.