Łaziki marsjańskie

Kalman to jeden z dwóch łazików planetarnych zbudowanych przez AGH Space Systems. Jest następcą pierwszej konstrukcji, Phobosa, i zastosowano w nim zupełnie nowe rozwiązania techniczne. Rezultatem jest zwinny, czterokołowy pojazd o przeznaczeniu badawczym. Został on wyposażony w systemy wizyjne, umożliwiające zdalne sterowanie oraz dokumentowanie terenu. Zamontowano na nim manipulator, pozwalający m.in. na przenoszenie przedmiotów, wykonywanie podstawowych czynności naprawczych czy obsługę paneli operatorskich, oraz mobilne laboratorium badawcze, służące do analizy próbek gleby.

CEL

Celem projektu jest tworzenie w pełni funkcjonalnego robota zdolnego do pokonywania trudnego marsjańskiego terenu, testowania nowych rozwiązań technicznych, koniecznych przy pracach eksploracyjnych, badania próbek gleby w celu poszukiwania śladów życia na Marsie oraz wspomagania astronautów przy minimalnej ingerencji operatora urządzenia.

Czytaj o łazikach!

Rakiety

3-TTK to najnowsza rakieta hybrydowa AGH Space Systems. Jest kolejną iteracją rakiety sondującej o napędzie hybrydowym. Wykorzystuje nowatorskie rozwiązania i technologie, tworzone na podstawie doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji poprzednich projektów.

CEL

Jednym z celów projektu projektu był udział w zawodach Spaceport America Cup 2022 oraz Spaceport America Cup 2023. Rakieta wystartowała w kategorii lotu na wysokość 10 000 stóp. Jej zadaniem było wyniesienie ładunku badawczego o maksymalnej wadze 4 kilogramów na określoną wysokość oraz zapewnienie jego bezpiecznego powrotu, dzięki systemowi odzysku.

REALIZACJA PROJEKTU

Prace rozwojowe projektu rakiety 3-TTK rozpoczęły się w październiku 2021 roku. Zespół, bazując na doświadczeniach w pracy z projektami rakiet PROtotype oraz Skylark, przeprowadził szereg modyfikacji i usprawnień konstrukcji.

Czytaj o rakietach!

Payload

Poza projektami rakiet, łazików marsjańskich i sond planetarnych, studenci z AGH Space Systems przeprowadzali misje balonów stratosferycznych, podczas których testowana była elektronika oraz różne eksperymenty naukowe. Dwukrotnie brali udział w międzynarodowych zawodach Global Space Balloon Challenge.

CEL

W latach 2015-2016, przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną ESA i Fundacją Copernicus, zespół przeprowadził cztery loty balonów stratosferycznych. Podczas pierwszych dwóch misji testowana była elektronika: pomiar ciśnienia, temperatury oraz gps.

Czytaj o payload!

CanSat

W latach 2015–2019 AGH Space Systems regularnie uczestniczyło w międzynarodowych zawodach CanSat Competition, współorganizowanych przez NASA i odbywających się w Stanach Zjednoczonych. Zespół konstruował sondy symulujące lądowniki planetarne, które miały za zadanie zbierać dane telemetryczne i utrzymywać stabilną orientację podczas opadania z wysokości nawet 1 km. Każda misja wymagała nie tylko precyzyjnej budowy urządzeń, ale także przygotowania kompleksowej dokumentacji projektowej, co stanowiło kluczowy element oceny zespołu.

CEL

Dzięki wieloetapowym przygotowaniom oraz wysokim ocenom w kluczowych etapach konkursu, zespół AGH Space Systems zdobył liczne wyróżnienia, w tym pierwsze miejsce w 2015 roku oraz trzecie miejsce w 2019 roku, konkurując z najlepszymi drużynami z całego świata.

Czytaj o CanSat!

Eksploruj Naszą Stronę!

ZOSTAŃ SPONSOREM DOŁĄCZ DO KOŁA